В останні десятиліття людство почало все частіше перейматися проблемами енегретичної залежності глобалізованого світу. Що буде, якщо?… Це запитання звучить дедалі частіше. Що буде, якщо не буде більше нафти? Не буде більше природного газу? Запаси природних енергетичних ресурсів вичерпні! На думку одних, до повного вичерпання запасів залишилось одне або два десятиліття, інші говорять, що століття. Ми могли б собі подумати, що це вплине вже тільки на наших онуків, але це не так! Ціни на енергоносії зростають високими темпами і навіть непотрібно зазирати у далеке минуле для того, щоб пригадати болісні спогади дефіциту природного газу. Ми постанемо перед проблемами , пов’язаними з дефіцитом енергоносіїв, коли насправді зіткнемося з їх нестачею, фактом відсутності або неможливістю їх оплатити. Людина шукає шляхи вирішення цієї проблеми . Для виробництва енергії вона може скеровувати сили природи, вітер, сонце, геотермальну енергію, енергію хвиль та використовувати біомасу, яка є в навколишньому середовищі.
Гідро-, сонячні та вітрові електростанції є покращеннями, які потребують значних інвестицій, тим часом біомаса оточує нас всюди. Побічні продукти, які виникають в результаті сільськогосподарської діяльності та біомаса з відходів життєдіяльності лісів, в основному піддаються для використання з ціллю виробництва тепла або електрики. Але ці ресурси вичерпні! В окремих країнах Європи вже давно вирощують енергетичну сировину, закладаючи плантації енергетичних культур. Початкове зростання енергетичних культур є надзвичайно швидким, їх збирають вже за 1-3 роки, а після збору врожаю, вони повторно вступають у вегетацію дуже швидко – таким чином є безперервно поновлюваним джерелом енергії. Урожайність (приріст біомаси) коливається від 10 до 30 т / га / рік сухої маси. Спільною властивістю є те, що баланс вуглекислого газу дорівнює нулю, тобто під час згоряння в атмосферу виділяється стільки вуглекислого газу, скільки було абсорбовано в процесі фотосинтезу в період росту. Давайте подумаємо про те, що насправді являє собою енергетична рослина, яка використовується для виробництва біомаси? Це ідеальна сонячна батарея, яка сама себе утворює і є бездоганним акумулятором, на додаток зв’язує CO2 і виділяє кисень.
Науковці в активному пошуку ідеальних енергетичних рослин як серед трав’яних так і деревних культур швидкої ротації. Теплотворна здатність трав’яних енергетичних культур є нижчою у порівнянні з деревними. На додачу, такі трав’яні культури містять багато лужних компонентів (особливо калію), вони є не зовсім підходящими для спалювання в теплоелектростанціях. Крім того, такі рослини мають високу зольність. При їх спалюванні утворюється значна кількість сірчаної кислоти, яка може привести до пошкодження опалювального обладнання.
Одже, деревні енергетичні рослини мають значну перевагу. Характерними для них є висока теплотворна здатність та низька зольність. Їх можна безперешкодно використовувати як у теплоелектростанціях так і для домашніх котлів. Крім цього, вони служать сировиною для виготовлення гранул та брикетів.
Провідними деревними енергетичними рослинами Европи є енергетичні верби, в тому числі сорти швецької селекції. У Швеції вже кілька десятиріч тривають технологічні експерименти та вивчення закладених для використання в енергетичних цілях плантацій верби. Угорщина перейняла технологію та успішний досвід використання швецьких сортів енергетичної верби близько семи років назад. В результаті цього, починаючи з підготовки ґрунту, посадки та догляду аж до збору врожаю доступною є чітко розроблена цілісна технологія. Ці сорти та технологія вирощування є вже доступними і в Україні.
Вирощування сортів енергетичної верби є характерним для Європи і активно розвивається у таких країнах як Швеція, Польща, Данія, Англія, Австрія, Угорщина. Для цих країн ця культура вже не розглядається як новинка. Тут явище створення та вирощування енергетичних плантацій є звичним явищем. У Румунії почався процес активного закладання енергетичних плантацій на територіях, які граничать з електростанціями. У Сербії програма тільки починає набирати обертів, тим часом, на Україні ще тільки нещодавно вирішилось питання реєстрації та виключних майнових прав на поширення сортів швецької енергетичної верби.
Виробництвом садивного матеріалу сортів енергетичної верби та розробкою адаптованої для країн Східної Європи технології займається наш партнер ТОВ « Голланд Алма» в Угорщині. Правами на розмноження та поширення цих сортів на території України володіє ДП «Голланд Плант Україна». Вже і на Україні закладена демонстраційна плантація , на яку зможуть особисто подивитись всі зацікавлені.
Для вирощування енергетичної верби в основному підходять всі сільськогосподарські землі, які не є занадто важкими, не надто солоні , та не дуже вапняні. Верби витримують періодичне покриття водою, але не є водяною культурою. Таким чином, верба виживає і на лугах та територіях з періодичним затопленням водою, де вирощування звичайних сільськогосподарських культур є з певних причин ризикованим. Але вирощування верби на чорноземних ґрунтах кращої якості та на гумусних піщаних ґрунтах теж добре можна реалізувати , тому що на ґрунтах кращої якості верба дає набагато більший приріст, і, отже, рентабельність вирощування верби на цих типах ґрунтів може конкурувати з сільськогосподарськими культурами.
Витрати на закладання одного гектара плантації енергетичної верби становлять приблизно 1600 Євро. Ці витрати включають в себе підготовку, садивний матеріал, посадку, а також витрати на догляд в перший рік та витрати на збір врожаю. Перший урожай (через 2-3 роки) принесе нам орієнтовно 2500 – 2600 Євро в залежності від приросту, тому при першому циклі зрізання прибуток може скласти 400 Євро/га/рік. Прибутковість наступних (2-3 річних) виробничих циклів вища, так як закладені плантації, з яких було зібрано врожай, знову йдуть у ріст і дають значний приріст енергетичної сировини, і на цей раз під час збору врожаю, рентабельність коливається від 600 до 1000 євро / га / рік. Однак, як і у випадку вирощування будь-якої іншої рослини, доходи можуть змінюватись в залежності від погоди, ґрунту, якості та рівня господарювання та ціни продажу. Збір врожаю здійснюють за допомогою комбайнів – подрібнювачів , на які монтують спеціальний адаптер. З комбайну енергетична верба «виходить» у вигляді 5-30 мм тріски . Приріст з однієї плантації можна збирати 8-10 разів, тому ми можемо розраховувати принаймні на 16-30 річний життєвий цикл плантації.
Якщо у вас поряд з значними земельними площами є ще й сушарки, декілька тисяч квадратних метрів теплиць або оранжереї, чи така територія, яку потрібно опалювати, чи, можливо, у вас немає газу і ви хочете поставити рентабельну автоматичну систему опалення, ви не повинні жодну хвилину вагатись про створення плантації верби , так як ви зможете забезпечити себе сировиною для опалення замінити дорогу газову систему опалення. Перехід до опалення тріскою одразу створює економію 75-80% у порівнянні з газом. Поряд з прикладом опалення теплиць, екологічно чиста енергія з біомаси є відмінним рішенням для опалення муніципальних установ, спорткомплексів, готелів, мотелів, ресторанів, лікарень, приватних будинків також. Автоматичні котли з безперервним циклом роботи, які опалюються тріскою, вже можна придбати недорого, а на додаток, характерними для них є бездоганний досвід успішного використання , так як в кожній країні вже є виробники твердопаливних котлів на біомасі.
Крім вищезгаданих переваг, вирощування енергетичної верби є екологічно чистим видом діяльності, так як не сприяє зростанню викидів парникових газів. Зменшуйте витрати на опалення та залежність від енергоносіїв, підвищуйте комфорт і безпеку, думайте про майбутнє!
Зв’яжіться з нами, ми допоможемо вам вирішити ваші проблеми!